wtorek, 21 maja 2019 r. Dzisiaj imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Gmina Gościeradów

Archiwalne zdjęcia z Gminy Gościeradów (zobacz na mapie). Gmina położona w Powiecie Kraśnickim, z pękną tradycją i historią.

Jeśli ktoś będzie mógł powiedzieć coś więcej o tych fotografiach, prosimy o kontakt na adres: poczta@polskaprowincja.pl
Najcenniejsze zdjęcia archiwalne Gminy Gościeradów pochodzące z czasów II Rzeczpospolitej. Zdjęcia zbiorowe kobiet, mężczyzn i młodzieży szkolnej. 


Mieszkańcy Gościeradowa w różnych sytuacjach. W jakiejś uroczystości przed kościołem parafialnym (fot. 1), prawdopodobnie w sądzie (fot. 2) i  w rozmowie z księdzem (fot. 3).
Scenki rodzajowe dawnych mieszkańców. Przed sklepem spożywczym (fot. 1), w automobilu (fot. 2) i przed domem (fot. 3).Orkiestra wiejskich "Janków muzykantów" (fot. 1), straż pożarna z okresu II Rzeczpospolitej (fot. 2) i grupa młodzieży z księdzem na dziedzińcu kościoła (fot. 3).
Młodzież szkolna z nauczycielem (fot. 1), jakaś inscenizacja teatralna (fot. 3), i młodzież szkolna na schodach razem z nauczycielami (fot. 3).


Te zdjęcia prawdoodobnie dotyczą już czasów po II wojnie światowej. Pojawiają się osoby w mundurach, nie są to raczej polskie mundury.


Jaka duma bije z grupy chłopów (fot. 1). W tle jeszcze słomiane strzechy. Na fot. 2 i 3 - grupa umundurowanych strażaków.


Tu już Polska Rzeczpospolita Ludowa. Nowe wypisane na transparentach (fot. 1 i 2). W tle z dachów domów znikają strzechy. Uwieczniony jest też jakiś zepół bardzo młodych i dumnych ludzi w strojach ludowych (fot. 3).


Praca i technika z czasów PRL (fot. 1 i 2). Potężne maszyny budowlano-drogowe ciągnione przez końskie zaprzęgi. Pojawia się również zespół sportowy.

« Powrót