niedziela, 12 marca 2017 r. Dzisiaj imieniny: Bernarda, Grzegorza, Józefiny

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Biszcza

Zdjęcia archiwalne z Biszczy (zobacz na mapie) koło Biłgoraja, w tym kilka unikalnych zdjęć z okresu II wojny światowej. Na zdjęciu obok - prace polowe w przedwojennej Biszczy.

Fot. 1 - lata 30-te XX w. Odprawa wójtów w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Fot. 2 - lata 30-te XX w. Sekretarz Gminy Biszcza w otoczeniu sołtysów i pracowników. Fot. 3 - lata 30-te XX w. Jeden z komitetów powołanych do organizowania uroczystości gminnych.


Fot. 1 - Gminna Orkiestra Dęta w Biszczy (1936 r.). W tle budowa stojącego do dzisiaj budynku urzędu gminy oraz pomnik Józefa Piłsudskiego. Fot. 2 - Julian Kniaź w gimnazjum w Biłgoraju. Fot. 3 - lata 40-te, przerwa na posiłek w trakcie prac polowych.Lata 40-te XX w. w Biszczy.
Fot. 1- chłop z wozem zaprzęgniętym w woły. Fot. 2 - Julian Kniaź z koniem. Fot. 3 - obieranie kapusty.


Początek lat 40-tych w Biszczy.
Fot. 1 - widok z wierzy budynku urzędu gminy na Biszczę. Fot. 2 - rodzina kniaziów. Fot. 3 - Julian Kniaź z rodzicami i kapralem niemieckim. W 1940 r. w Biszczy stacjonowały wojska niemieckie, które przygotowywały się do ataku na Związek Sowiecki.


Biszcza w czasie II wojny światowej.
Fot. 1- Julian Kniaź w niemieckim samochodzie. Samochód ugrzązł w błocie i wyciągały go konie rodziny Kniaziów. Fot. 2 - rodzina Kniaziów z kapralem niemieckim i ordynansami oficerów niemieckich. Na stole leżą kurczaki, które żołnierze niemieccy kupowali od chłopów przed wyjazdem na urlop do rodziny w Niemcach. Fot. 3 - julian Kniaź przed domem rodzinnym, w którym w czasie okupacji niemieckiej mieściła się poczta.


Biszcza w czasie II wojny światowej.
Fot. 1 - oddział partyzantów. Fot. 2 i 3 - żołnierze niemieccy budują baraki w czasie większego zgrupowania przed inwazją na Związek Sowiecki.


« Powrót