niedziela, 12 marca 2017 r. Dzisiaj imieniny: Bernarda, Grzegorza, Józefiny

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Chodel

Chodel (zobacz na mapie) - miejscowość przy drodze z Lublina do Opola Lubelskiego. Prawa miejskie z rąk króla Zygmunta Starego Chodel otrzymał w 1517 r. Z dawnej historii pozostało jeszcze sporo śladów i cennych zabytków. Takim śladem z miejskiej przeszłości Chodla jest doskonale widoczny z wieży kościoła rynek.

 

 

Wprawdzie Chodel stracił prawa miejskie w XIX w., ale swym klimatem i urokiem przypomina miasteczko. Zwarta, historyczna zabudowa z przeł. XIX i XX w. (fot. 1) objęta jest opieką konserwatorską. Wjeżdżając do Chodla od Opola Lub. trafiamy na wyraźnie zaznaczony rynek  (fot. 2). Sam rynek dzisiaj służy celom rekreacyjnym. W całości pokrywa go zieleń i skwer (fot. 3).Dzisiaj rynek obudowany jest nowoczesnymi budynkami i kamienicami (fot. 1 i 2). Nie zniszczyło to dawnej zabudowy historycznej a rynek nadal żyje i tu mieszczą się najważniejsze instytucje. Nad całym rynkiem dominuje wieża najcenniejszego zabytku Chodla, gotycko - renesansowego kościoła (fot. 3).Kościół p.w. Św. Trójcy i Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Niezwykle oryginalna budowla sakralna. Łączy w sobie style architektury gotyckiej i renesansowej. Kościół został konsekrowany w 1584 r. Kościół posiada potężną, 35 m wieżę. Wewnątrz kościoła ciekawe  prezbiterium o sklepieniu gotyckim. Ołtarz główny osiemnastowieczny, w stylu barokowym, a w nim siedemnastowieczny obraz Matki Boskiej Loretańskiej przeniesiony w 1785 roku z dawnego kościoła jezuitów na wyspie.


Ruiny barokowego kościoła ulokowanego na wyspie. Kościół powstał w 1750 r. Kiedyś był tu słynny obraz MB Loretańskiej umieszczony w głównym ołtarzu świątyni. Po kasacie zakonu w 1773 r. kościół uległ zniszczeniu. W 1785 r. przeniesiono cudowny obraz MB Loretańskiej z niszczejącej świątyni do kościoła p.w. Św. Trójcy w Chodlu.


Dopełnieniem urokliwości Chodla są otaczające go stawy. Jeden to położony wśród lasów z plażą i kąpieliskiem, systematycznie zarybiany (fot. 1). Jest też kompleks stawów (fot. 2 i 3), wśród których jest wyspa ze słynnymi ruinami kościoła, tzw. Loret.

« Powrót