czwartek, 15 czerwca 2017 r. Dzisiaj imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Dworki i pałace

W dzisiejszej Polsce świat dworków i pałaców należy już niestety do przeszłości. Zostało ich już nieiele. Często bardzo zniszczone, zmieniające swego właściciela i tracące bezpowrotnie swoje dawne przeznaczenie. Na portalu Polska Prowincja prezentowane są dworki i pałace mniej znane.

Na zdjęciu obok - XVIII wieczny dworek w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie. W dworku tym kilkakrotnie przebywał Tadeusz Kościuszko.

 

 


Fot. 1 - barokowy pałac Sanguszków z II poł. XVIII w w Lubartowie.
Fot. 2 - XIX wieczny zajazd w Jarosławcu (zobacz na mapie), w którym kiedyś mieściło się Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze, założone przez St. Staszica.
Fot. 3 - XIX wieczny pałac w Celejowie (zobacz na mapie). Więcej o tym obiekcie można przeczytać tutaj. Obecnie mieści się tu Zakład Opiekuńczo - Leczniczy dla Psychicznie i Nerwowo Chorych.Fot. 1 - murowany dwór w Kęble (zobacz na mapie) z początku XIX w. Obecnie mieści się tu  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, przy którym funkcjonuje Szkółka Jeździecka.
Fot. 2 - dworek należący do rodziny Zamoyskich w Panasówce (zobacz na mapie).
Murowany dwór powstał w I poł. XIX w.
W Powstaniu Listopadowym w dworku działał powstańczy szpital polowy.
 Fot. 3 - pałac w Czumowie (zobacz na mapie). Położony na skarpie blisko miejsca przeprawy przez Bug Bolesława Chrobrego w wyprawie na Kijów. Folwark szlachecki istniał tu już w XIV w., a ten pałacyk został wybudowany w II poł. XIX w. przez włoskich architektów dla rodziny Pohoreckich.Fot. 1 - pałac z przełomu XVIII/XIX w. w Chylinie (zobacz na mapie).
Fot. 2 - pałac w miejscowości Podzamcze (zobacz na mapie). Wybudowany ok. 1730 r. w stylu barokowym, a potem kilkukrotnie przebudowany. Obecnie mieści się w nim szkoła.
Fot. 3 - pałac w Ruskich Piaskach (zobacz na mapie). Murowany, w stylu eklektycznym, powstał w 1906 r. Obecnie mieści się w nim Dom Opieki dla kobiet.


Fot. 1 - eklektyczny dworek z 1874 r. w Ujazdowie (zobacz na mapie). Obecnie w rękach prywatnych.
Fot. 2 - dworek w Stawie Noakowskim (zobacz na mapie). Jest to klasyczny dworek ziemskiej szlachty na zamojszczyźnie. Obecnie mieści się w nim dzkoła.
Fot. 3 - XIX wieczny dwór w Moroczynie (zobacz na mapie). Wybudowany przez Chrzanowskich, przebudowany na przełomie XIX i XX w.


Fot. 1 - pałac w Strzyżowie (zobacz na mapie). Wzniesiony w II poł. XVIII w. w stylu późnobarokowym, przebudowany po pożarze w 1836 r. uzyskał pewne elementy klasyczne. Teraz mieści się w nim administracjka cukrowni.
Fot. 2 - późnoklasycystyczny pałac w Dołhobyczowie (zobacz na mapie). Twórcą tego pałacu był Antonio Corazzi, ten sam architekt który zaprojektował m.in. pałac Staszica i Teatr Wielki w Warszawie. Teraz w rękach prywatnych.
Fot. 3 - dwór z II poł. XVIII w. w Oszczowie (zobacz na mapie). Teraz mieszczą się tu Warsztaty Terapii Zajęciowej.


Fot. 1 - murowany dwór z 1902 r. w miejscowości  Gołębie (zobacz na mapie).
Fot. 2 - pałac klasycystyczny z I poł. XIX w. w Werbkowicach (zobacz na mapie).
Fot. 3 - XIX wieczny, klasycystyczny Dworek Du Chateau w Hrubieszowie. Obecnie mieści się tu Muzeum im. ks. St. Staszica.
« Powrót