poniedziałek, 13 marca 2017 r. Dzisiaj imieniny: Krystyny, Bożeny, Rodryga

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Henryk Sienkiewicz

Muzeum Henryka Sienkiewicza w

Woli Okrzejskiej. (zobacz na mapie)

 

 

 

 

 
Muzeum ppokazuje tradycje rodzinne i związki Sienkiewicza z Ziemią Łukowską. Z tablicy genealogicznej dowiadujemy się o rodzinnych koligacjach Cieciszowskich m.in.: z Joachimem Lelewelem, Jadwigą Łuszczewską "Deotymą", Ignacym Chrzanowskim, którzy często gościli w tych stronach. W muzeum znajdują się oryginalne dokumenty dotyczące sypania kopca m.in. statut, księga protokołów i księga uczestników sypania kopca. Bogatą dokumentację stanowią przedwojenne zdjęcia związane z sypaniem kopca w Okrzei, akt erekcyjny, skład Społecznego Komitetu Budowy, deklaracje udziału finansowego i poparcia m.in. Władysława Tatarkiewicza.


 


Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Budynek pełnił funkcję dworu, położony centralnie względem całości założenia parkowego, pochodził prawdopodobnie z połowy XVII wieku, przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku.

  Miejsce urodzenia Henryka Sienkiewicza. Po wojnie zamieszkały przez repatryjantów. W latach 60-tych generalnie odrestaurowany. Wnętrze zostało zaadaptowane na potrzeby muzeum.

 

W roku 1966 powołane zostało muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – miejscu urodzenia autora Quo vadis.
  
  Salonik - to miejsce urodzenia pisarza. Znajdują się tu meble biedermajerowskie odkupione od rodziny pisarza.  Na starej komodzie rokokowa lampka. Na ścianach wiszą akwarele Samczewskiego z 1906 roku "Roch Kowalski" i "Skrzetuski na koniu", obraz Januarego Suchodolskiego "Obrona Jasnej Góry" z 1910 roku.
 

Sala z kominkiem. Na uwagę zasługują obrazy wybitnych malarzy: Franciszka Kostrzewskiego - "Janko Muzykant" z 1904 roku, obraz Franciszka Pautscha - "Bohun" z 1927 roku oraz "Latarnik" Jana Molgi. Na gobelinie małopolskim znajduje się dar Marii Korniłowicz portret pierwszej żony Marii Szetkiewiczówny. Na kominku statuetka "Janko Muzykant" z 1822 roku - dar wnuczki pisarza Marii Korniłowicz.
Ta sala jest poświęcona postaciom z ekranizacji twórczości pisarza. Największą atrakcją w tej sali są rekwizyty zekranizowanych powieści Sienkiewicza. Po lewej stronie wyeksponowano rekwizyty z "Pana Wołodyjowskiego" oraz plakaty
filmowe z tegoż filmu, dalej rekwizyty z nowej ekranizacji "W pustyni i w puszczy" w reżyserii Gavina Hooda.  Uwagę zwraca sukienka i buty Nel oraz siodło na wielbłąda. Główną część sali zajmują przedmioty z filmu "Quo vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza m.in. tron Nerona, po lewej stronie tronu strój Poppei, po prawej - Ligii, obok toga i tunika Nerona.

« Powrót