niedziela, 12 marca 2017 r. Dzisiaj imieniny: Bernarda, Grzegorza, Józefiny

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Muzeum "Skamieniały Las"

Muzeum "Skamieniały Las" w Siedliskach (zobacz na mapie). Powstało w 2003 r. i gromadzi niezwykłą osobliwość geologiczną tych terenów - skamieniałe drewno. Podstawowymi celami jakie stawia sobie muzeum jest zachowanie niezwykle cennych eksponatów wytworu przyrody i człowieka oraz umożliwienie ich dokładnego poznania i badania naukowego.

 

 

Najważniejszą częścią jest izba drzew skamieniałych. Jest ona szczególnie cenna, ponieważ tego typu zbiór jest największy w Polsce. Znajdują się tu zadziwiające swoją wielkością i pięknem fragmenty drzew skamieniałych. Muzeum dysponuje około 500 eksponatami o różnych kształtach i barwach.


Niedaleko muzeum w Siedliskach rosną niedawno posadzone drzewa o nazwie Cypryśnik (fot. 1 i 2).. Z tego właśnie gatunku drzew iglastych rosnącego tu 18 - 12 mln lat temu, powstały te skamieniałe kawałki drewna. Dokładny proces opisany jest na fot. 3.


Ciekawa jest też izba gospodarstwa domowego. Eksponatami są tu m. in.: cepy, kołowrotki, gliniane garnki, lampy naftowe, niecki, stół stolarski, żelazka na duszę (fot. 1). Ciekawym eksponatem jest drewniane, rzeźbione tabernakulum (fot. 3). Wśród wielu gości odwiedzających muzeum i wpisów do Złotej Księgi jest oryginalny podpis wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego (fot. 3).

« Powrót