niedziela, 12 marca 2017 r. Dzisiaj imieniny: Bernarda, Grzegorza, Józefiny

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Secesyjna kaplica w Mycowie

Secesyjna kaplica grobowa Hulimków wśród starych buków i prawosławnych grobów w Mycowie (zobacz na mapie) na Ziemi Hrubieszowskiej przy granicy z Ukrainą.

Secesyjna kaplica grobowa Hulimków z 1900 r. znajduje się w sąsiedztwie cerkwi. Powstała według projektu lwowskiego architekta Władysława Sadłowskiego. W grobowcu spoczywa m.in. generał WP Jan Hulimka (1869-1930). Dekorację rzeźbiarską kaplicy opracował Alojzy Bunsch. Kaplica wzniesiona jest na planie kwadratu. Dach stanowi piękna, okrągła, sferyczna kopuła oparta na okrągłym bębnie i zwieńczona smukłą latarnią. Całość jest nakryta mniejszą kopułką z krzyżem.


Kaplica stoi na zalesionym wzgórzu. Dominują tu stare buki i sosny. Około kilkuset metrów za kaplicą jest już granica z Ukrainą. Na cmentarzu zachowały się klasycystyczne i neorenesansowe nagrobki ziemiańskie, a także krzyże z ośrodka kamieniarskiego w Bruśnie. Są też groby prawosławne. Niezwykłe miejsce, oddalone od dróg. Kiedyś kaplica stała niemal w centrum Mycowa. Dziś kaplicę otacza las, gęste zarośla i pola. Żadna droga nie dobiega wprost do tego cmentarza. Trzeba przedrzeć się przez polną drogę, a potem przejść jeszcze dobre 700 m przez pola, rów i krzaki aby tam dotrzeć.

« Powrót