niedziela, 12 marca 2017 r. Dzisiaj imieniny: Bernarda, Grzegorza, Józefiny

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Stefan Du Chateau

Stefan Du Chateau - światowej sławy architekt. Urodził się 1908 r. w Solwyczegodzku na Syberii, w rodzinie polskiego zesłańca, korzenie jego rodu zaś sięgają napoleońskiego oficera. Po powrocie z Syberii rodzina Stefana Du Chataeu zamieszkała we Władzinie ( dzisiaj Bokinia) (zobacz na mapie) k. Hrubieszowa.

Młody Stefan nauki pobierał w gimnazjach w Hrubieszowie i Lublinie. Studia rozpoczął na Politechnice Lwowskiej na Wydziale Architektury. Wojna przerwała mu pracę nad dyplomem. Brał udział w Kampanii Wrześniowej, po klęsce walczył we Francji, dostał się do niewoli niemieckiej i do marca 1945r. więziony w obozie dla jeńców francuskich. Po wojnie uzyskał, dyplom londyńskiej szkoły architektury. Na stałe zamieszkał we Francji w Paryżu wraz ze swoją małżonka Krystynę Szerenos, również z wykształcenia architektem.
Specjalizował się w konstrukcjach rurowych. W 1953 r. uzyskał obywatelstwo francuskie. Od 1967 r. Stefan Du Chateau był wykładowcą na Wydziale Architektury Paryskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie w Montrealu.Jego twórczość została nagrodzona wieloma prestiżowymi tytułami i nagrodami.Otrzymał m.in. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Surrey w Guilford (Wielka Brytania), dyplom honorowy Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku, medal Akademii Architektury w Paryżu, Grand Prix "Casque d"or Pechiney", Grand Prix Nationale "Spirale d"Innovation", tytuł kawalera "L"Ordre National du Merite, tytuł honorowego profesora Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Stefan Du Chateau był silnie związany emocjonalnie z Ziemią Hrubieszowską. Przed przyjazdem do Lublina mieszkał w Uchaniach i uczył się w Hrubieszowie. W 1988 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo miasta Hrubieszowa. Zmarł w wieku 91 lat 2 czerwca 1999 r. w Paryżu.        


Fot. 1 i 2 - dworek w Bokinii (dawniej Władzin) w którym mieszkał Stefan z rodzicami po powrocie z Syberii. (stan z 2010 r.)
Dworek Du Chateau (fot. 3) w Hrubieszowie. Przez wiele dziesięcioleci należał do znanej hrubieszowskiej rodziny, wywodzącej się od żołnierza napoleońskiego. Z tej rodziny wywodził się światowej sławy architekt.

« Powrót