piątek, 12 maja 2017 r. Dzisiaj imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Uchanie

Uchanie (zobacz na mapie). Wieś w pow. hrubieszowskim, woj. lubelskie.

Początkowo była to wieś królewska. Uchanie otrzymały prawa miejskie w 1596 r. i posiadały je do 1870 r.

 

 

Pierwsze wzmianki o miejscowości występują w ruskich latopisach z początku XIII w. Uchanie mają bardzo starą metrykę, są bowiem znane już w 1205 roku jako wieś Królewska. Z dawnej historii do dzisiaj przetrwał tylko wspaniały kościół. (Więcej o kościele zobacz tutaj). Kresowe położenie sprawiło jednak, że jego losy, jak i całego pogranicza były burzliwe. Dzisiaj Uchanie jest spokojną miejscowością, z ładnie odnowionym rynkiem, który też świadczy o miejskiej przeszłości Uchań.


 
 
 
Uchanie płożone są przy drodze z Krasnegostawu do Horodła i przejścia granicznego w Zosinie. Sprzyja to turystyce i warto zatrzymać się na chwilę w tej miejscowości. Zwraca uwagę drewniana zabudowa ze spadzistymi dachami, coraz bardziej zanikająca w  dzisiejszej architekturze.


 
 
 
Gmina Uchani ma świetne warunki turystyczne. Oprócz pieknego kościoła są tu liczne kapliczki, jak np. ta św. Jana Nepomucena w Uchaniach. Lasy oraz górzysto-pagórkowate tereny sprzyjają nie tylko turystyce, ale także stwarzają świetne warunki do osiedlenia się na stałe.
Są też tutaj liczne ślady działalności Stanisława Staszica i założonego przez niego Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego (na zdjęciu dworek TRH
w Jarosławcu). 
Większa prezentacja Gminy Uchanie tutaj

« Powrót