piątek, 30 marca 2018 r. Dzisiaj imieniny: Amelii, Kwiryna, Dobromira

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Łańcut-Muzeum-Zamek

Słynne Muzeum - Zamek w Łańcucie. Piękne archiwalne zdjęcia architektury, wnętrz i żyjącej tu arystokracji.

Warto porównać te zdjęcia z ze zdjęciami sąsiednich artykułów doryczących życia polskiej wsi.

 

Historia Łańcuta sięga wczesnego średniowiecza. Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.
 Zamek w Łańcucie na pocz. XIX w. od południa (fot. 1) i od zachodu (fot. 2). Ujeżdżalnia (fot. 3).Pod koniec XVIII w. Łańcut należał do najwspanialszych rezydencji w Polsce. Kwitło tutaj życie muzyczne i teatralne, bywało wielu znakomitych gości.
Fot. 1 - Zamek od zach., fot. 2 - Zamek – widok z Oranżerii, fot. 3 - Ogród Włoski. 

W latach 1889 - 1911 przeprowadzono w Zamku generalny remont połączony z przebudową. Pracami kierowali : Armand Beauque francuski architekt i Albert Pio włoski rysownik.
Powstała wtedy większość istniejących do dnia dzisiejszego wnętrz. Elewacje przekształcono w stylu neobaroku francuskiego.
Fot. 1 - Sala Pod Zodiakiem, fot. 2 - Korytarz Biały, fot. 3 - Sala Balowa.

Po tej gruntownej przebudowie i modernizacji, łańcucki zespół pałacowo - parkowy stał się jedną z najbardziej luksusowych rezydencji w Europie kontynentalnej. Bywało tu wielu przedstawicieli znakomitych rodów arystokratycznych oraz znanych dyplomatów.
Fot. 1, 2 i 3 - zdjęcia rodzinne Potockich.Zamek łańcucki stał się miejscem spotkań towarzyskich. Bywali tu przedstawiciele rodów królewskich, arystokracja polska i zagraniczna oraz politycy. Podejmowano tutaj m.in. króla rumuńskiego Ferdynanda z małżonką oraz Jerzego księcia Kentu z żoną i przyjaciółmi.
Fot. 1, 2 i 3 - zdjęcia rodzinne Potockich.Na początku XX w. ordynacja łańcucka zajmowała piąte pod względem obszaru miejsce w Polsce. Kolejnym ordynatem na Łańcucie był od 1915 r. Alfred III Potocki.
Fot. 1, 2 i 3 - zdjęcia rodzinne Potockich.W 1944 r. Potocki musiał opuścić Łańcut. Osiadł na emigracji w Szwajcarii gdzie zmarł w 1958 r.
Fot. 1 - zdjęcia rodzinne Potockich. Fot. 2 - straż pożarna służby zamkowej. Fot. 3 - gazony przed elewacją Zach. 
Fot. 1 - Sala Balowa. Fot. 2 - Wielka Szorownia w Wozowni. Fot. 3 - korty tenisowe.

« Powrót