czwartek, 01 listopada 2018 r. Dzisiaj imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Królewski Kąt

Królewski Kąt (zobacz na mapie) koło Hrubieszowa. Bagniste obniżenie na pograniczu gródecko-czumowskim.  Miejsce, którędy w 1018 r. Bolesław Chrobry przeprawiał się przez Bug, podczas wyprawy na Kijów.Tędy w 1018 roku przeprawiał się w zwycięskim marszu na Kijów książę Bolesław Chrobry. Działo się to w roku 1018, a na miejsce forsowania Bugu wybrano bród przy grodzie Wołyń, którędy prowadził szlak z Małopolski do Włodzimierza i Kijowa. Dzisiaj przebiega tutaj szerokotorowy szlak kolejowy z Ukrainy do Polski. Na fot. 2 widać most na Bugu, który jest częścią tego szlaku.
 Sama przeprawa miała dość nieoczekiwany przebieg, co skrzętnie zapisał Nestor: „Przyszedł Bolesław ze Światopełkiem na Jarosława z Lachami. Jarosław zaś, zebrawszy Ruś i Waregów i Słowien, poszedł przeciwko Bolesławowi i Światopełkowi, i przyszedł ku Wołyniowi i stali po obu stronach rzeki Bugu. I miał Jarosław Piastuna i wojewodę imieniem Budy, i począł on lżyć Bolesława, mówiąc: »Oto ci przebodziem oszczepem brzuch twój tłusty. Był bowiem Bolesław wielki i ciężki, że i na koniu ledwo mógł siedzieć, lecz był roztropny. I rzekł Bolesław do drużyny swojej: »Jeśli was ta obelga nie obraża, to ja polegnę sam «. Wsiadłszy na koń, wjechał do rzeki, a za nim wojsko jego. Jarosław nie zdążył uszykować się, i zwyciężył Bolesław Jarosława. Jarosław zaś zbiegł z czterema mężami do Nowogrodu. Bolesław zaś wszedł do Kijowa ze Światopełkiem”.


Z jednej strony bagienne obniżenie zamyka wzgórze Horodysko, z reliktami jednej z dawnych osad towarzyszących grodowi Wołyń. Na tym wzgórzu odkryto pochówek wojownika w pełnym uzbrojeniu. Wołyń to był jeden z Grodów Czerwieńskich, o które toczyły się liczne walki między Polską i Rusią.
Z drugiej strony pałacyk w Czumowie, położony nad zakolem Bugu. Obiekt, który został zaprojektowany przez dwóch architektów włoskich, wzniesiono dla Pohoreckich w II poł. XIX wieku. Trzy stulecia wstecz istniała tu strażnica nadbużańska - zameczek rycerski.
Wszystko to można podziwiać z wieży turystycznej.

 

« Powrót