czwartek, 01 listopada 2018 r. Dzisiaj imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Turkowice

Turkowice (zobacz na mapie) na Ziemi Hrubieszowskiej. Dawny kompleks klasztorny monasteru prawosławnego w Turkowicach. W latach: 1919 – 51 mieścił się tu Zakład Opiekuńczy dla Sierot prowadzony przez siostry zakonne. W okresie drugiej wojny światowej było to miejsce, w którym rozwinął się silny ruch konspiracyjny. Przechowywano tu również dzieci ocalone z holokaustu przez Irenę Sendlerową.

 

 

Fot. 1 - jeden z budynków monasterskich w 1910 r.
Nie wiadomo, kiedy na terenie dzisiejszej wsi Turkowice została założona pierwsza wspólnota monastyczna. W II połowie XIX w. w Rosyjskim Kościele Prawosławnym nastąpił wyraźny wzrost liczby monasterów oraz zamieszkujących je mnichów i mniszek. Pojawił się ponadto typ klasztoru dotąd nieznany w rosyjskiej tradycji cerkiewnej – monastery ukierunkowane na pracę społeczną, niekontemplacyjne. W 1903 w Turkowicach została założona filia monasteru św. Antoniego w Radecznicy. Zakonnice prowadziły aptekę, szpital, szkołę pszczelarską i gospodarstwa wiejskiego, sierociniec, zaś od 1910 także seminarium nauczycielskie. Kompleks zabudowań klasztornych został wzniesiony od podstaw.
W 1919, z polecenia polskich władz, zabudowania monasteru zostały zajęte przez placówkę Głównego Komitetu Pomocy Powracającym do Kraju. Komitet ten powołał na tym miejscu dom sierot wojennych, zarządzany przez katolicki zakon Służebniczek NMP. Klasztor i działająca przy nim szkoła, w której wspólnie uczyły się dzieci pochodzenia polskiego i ukraińskiego. Zmieniony został zewnętrzny wygląd kompleksu.
W czasie wojny katolickie zakonnice przechowały w nim ok. 300 dzieci, w tym żydowskich. Przebywał tutaj m.in. Michał Głowiński - polski teoretyk literatury. Zakład dla Sierot Wojennych prowadzony przez siostry służebniczki działał w dawnym monasterze do 1951. Następnie w obiektach monasteru rozlokowano szkołę rolniczą i internat, jak również pierwszy w Polsce ośrodek szkolenia traktorzystów.
Fot. 1 - monaster w Turkowicach w 1916. Fot. 2 - krzyż postawiony w miejscu, w którym mieścił się kiedyś monaster prawosławny w Turkowicach. Fot. 3 - odnowiony monaster prawosławny w Turkowicach.
W 2006 z inicjatywy arcybiskupa Abla diecezja lubelsko-chełmska zakupiła jeden z dawnych budynków monasterskich, wystawiony do przetargu przez starostwo powiatowe w Hrubieszowie (Dom Ludowy, „czajnia”). W obiekcie tym urządzono cerkiew Opieki Matki Bożej. Życie monastyczne w reaktywowanym klasztorze opiera się na tych samych regułach, jakie obowiązywały w monasterze założonym w 1903 r.


Fot. 1 i 2 - odrestaurowany monaster prawosławny w Turkowicach.
Turkowice zostały też doświadczone tragicznie przez historię. Jedno z tych tragicznych wydarzeń upamiętnia pomnik ustawiony w pobliżu gawnego i obecneko klasztoru (fot. 3).

« Powrót