wtorek, 01 grudnia 2020 r. Dzisiaj imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Dwór Leśce

Dwór Leśce to zabytkowy, szlachecki dwór z 1855 roku. Położony koło Garbowa przy trasie Warszawa - Lublin.

 

 

Wieś Leśce (dawniej Leszcze) po raz pierwszy odnotowana została w roku 1383 jako należąca do parafii Garbów. Około roku 1400 wzmiankowany jest Piotr Leszczecki, który kupił sołectwo we wsi Jastkowa Dąbrowa i włączył je do wsi Leszcze. Spośród XV-wiecznych właścicieli odnotowani są: w latach 1417-30 Piotr herbu Nałęcz; 1420-57 Jan Leszczecki; 1441-66 Piotr z Lesiec alias Piotrowic; 1470-80 dziedzic Grot i Andrzej herbu Nałęcz. W końcu XV wieku funkcjonowały na terenie wsi dwa folwarki. W połowie XVII wieku większą częścią majątku lesieckiego władały Brygitki Lubelskie. Potem Dwór Leśce wielokrotnie zmieniał właścicieli.


Sytuacja własnościowa majątku ustabilizowała się dopiero w 1850 roku, wtedy Leśce kupił Dionizy Trzciński (1817 – 1904). Nową, zachowaną do naszych czasów siedzibę wzniósł Dionizy Trzciński, którą usytuowano w niewielkiej odległości na zachód od starego dworu. Budowa nowego domu zakończona została w roku 1855. Od tego czasu aż do II wojny światowej majątek pozostawał w rękach jednej rodziny.


 Dramatyczną cezurą w funkcjonowaniu majątku lesieckiego były wydarzenia wiosenne 1915 r., podczas których spłonęła większość budynków gospodarczych folwarku, natomiast szczęśliwie ocalał dwór. Okres międzywojenny musiał być zatem czasem odbudowy majątku. W 1933 r. w wyniku działu rodzinnego większą część majątku przejęli Janina i Bolesław Studzińscy, którzy zostali faktycznymi gospodarzami Lesiec do czasu jego upaństwowienia.
 Wkrótce po wojnie rozebrane zostało północne parterowe skrzydło dworu mieszczące kuchnie i w tak okrojonej formie obiekt zaczęła użytkować szkoła. W 2000 r. dwór został zakupiony przez prywatnych właścicieli, którzy przeprowadzili generalny remont, starając się przywrócić siedzibie i jej otoczeniu dawną świetność.Jako jeden z nielicznych posiada ponad 4 ha zabytkowego parku, który nadaje się do oryginalnych imprez plenerowych.  Pieczołowicie odnowione wnętrza i dostosowane meble przypominają klimat staropolskiego dworu.


 
Dwór Leśce za prace konserwatorskie został odznaczony wieloma nagrodami, z których najważniejsze to:
Laur Konseratorski - Nagroda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, za remont drewnianego Dworu w Leścach.
Srebrna Odznaka za Opiekę nad Zabytkami - wydana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

« Powrót