piątek, 21 lutego 2020 r. Dzisiaj imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Hrebenne, Lubycza Królewska i okolice

Przejście graniczne między Polską i Ukrainą w Hrebennem (zobacz na mapie) leży w bardzo ciekawym miejscu Roztocza Wschodniego. Znajduje się na terenie Gminy Lubycza Królewska i jest miejscem niezwykłym, wartym bliższego poznania. 

 

 


Do granicy z Ukrainą prowadzi droga międzynarodowa S 17, która prowadzi przez malownicze tereny (fot. 1).
 W samym Hrebennem jest drewniana cerkiew z XVII wieku, p.w. św. Mikołaja (fot. 1). Cerkiew zbudowana została w latach 1697-1700, i przebudowana w 1882. Cerkiew ma konstrukcję zrębową, jest trójdzielna.
Wewnątrz zachowały się fragmenty ikonostasu z XVII-XVIII w. z ikonami, malowanymi na deskach (fot. 3).


Około 9 km na południe od Hrebennego jest miejscowość Siedliska (zobacz na mapie).
To mirejsce niezwykłe pod wieloma względami. Tutaj w latach 1860 - 1934 żył książę Paweł Sapieha. To on w 1901 r. podjął decyzję, aby z rozebranego starego pałacu zbudować kościół katolicki (fot. 1 i 2) i greckokatolicką cerkiew. Kościół erygowano w 1903 r. Często bywał tutaj Św. Brat Albert, czyli Albert Chmielowski, kanonizowany w 1989 r.
W Siedliskach jest bardzo ciekawa Kapliczka "Nad źródłem" (fot. 3). Została zbudowana w latach 20 - tych XX w. przez mieszkańców Siedlisk, na miejscu wcześniejszej kapliczki z końca XVIII w. Według przekazu woda ze źródliska ma moc uzdrawiającą.

 
Siedliska są najdalej na południe wysuniętą wsią województwa lubelskiego. Wieś powstała w XV w. jako zaplecze grodu, rozłożonego na wzgórzu Siedliska i początkowo nazywała się Stare Hrebenne. Gród został zniszczony przez Tatarów na przełomie XV i XVI w.  Ostatnim właścicielem Siedlisk przed wojną był książę Paweł Sapiecha. Fot. 1 - przykład wielokulturowości w Siedliskach.
W Siedliskach stoi murowana cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja (fot. 2 i 3), ufundowana przez Pawła Sapiehę w 1901 r. na miejscu poprzednich, drewnianych. Zbudowana jest na planie krzyża greckiego z centralną kopułą na bębnie nad skrzyżowaniem naw. Wewnątrz wiele elementów wyposażenia z poprzedniej cerkwi, m.in. ikonostas z przełomu XVII i XVIII w. Obok cerkwi przysadzista, drewniana dzwonnica z 1834 r.


Muzeum "Skamieniały Las" w Siedliskach. Powstało w 2003 r. i gromadzi niezwykłą osobliwość geologiczną tych terenów - skamieniałe drewno. Jest to największy tego typu zbiór w Polsce. Znajdują się tu zadziwiające swoją wielkością i pięknem fragmenty drzew skamieniałych. Muzeum dysponuje około 500 eksponatami o różnych kształtach i barwach.
Wśród wielu gości odwiedzających muzeum i wpisów do Złotej Księgi jest oryginalny podpis wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego (fot. 3).
Fot. 1 - kapliczka św. Huberta, patrona myśliwych, w Siedliskach.
Fot. 2 - wielowiekowy dąb w Siedliskach, pod którym według legendy spoczywał hetman Jan Sobieski po zwycięskiej bitwie z Tatarami.
Fot. 3 - malownicze stawy w miejscowości Zatyle
(zobacz na mapie).


 
Dwie murowane cerkwie z pocz. XX w.: w Korniach (zobacz na mapie) (fot. 1) i w Żurawcach (zobacz na mapie) (fot. 2). Młyn wodny  z 1884 r. w Rudzie Żurawieckiej (zobacz na mapie) na rzece Sołokiji (fot. 3).

« Powrót