sobota, 22 lutego 2020 r. Dzisiaj imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Hrubieszów i okolice

Hrubieszów. Na zdjęciu obok cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP z 1873 r. Jedyna cerkiew w Polsce z 13 kopułami.

Fot. 1 i 2 - Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie. Dawna cerkiew grekokatolicka z końca XVIII wieku, w 1875 roku przekształcona na cerkiew prawosławną, a w 1918 roku rekoncyliowana na kościół rzymskokatolicki pw. Św. Stanisława Kostki. Wewnątrz cudowny obraz Matki Bożej Sokalskiej. W 1724 r. słynący łaskami obraz został ukoronowany przez arcybiskupa lwowskiego Jana Skarbka. Był czwartym obrazem koronowanym na prawie papieskim na ziemiach Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej obraz został przewieziony do kościoła bernardynów w Krakowie, a od 2002 r. znajduje się w Hrubieszowie.
Fot. 3 - kościół Dominikanów w Hrubieszowie. Wzniesiony w latach 1736-1766. Wnętrze w stylu rokoko.


Fot. 1 - Dwór Du Chateau.  Nazwany tak od znanej hrubieszowskiej rodziny, wywodzącej się od żołnierza napoleońskiego, do której należał przez wiele dziesięcioleci. Obecnie mieści się w nim Muzeum im. ks. St. Staszica.
Fot. 2 - Czerniczyn. Dawna cerkiew parafii greckokatolickiej, obecnie kościół parafii rzymskokatolickiej. Cerkiew została wzniesiona w roku 1870 na miejscu drewnianej świątyni istniejącej już w 1791. W 1875 roku zamieniona na cerkiew prawosławną. Od 1949 służy jako kościół rzymsko-katolicki.
Fot. 3 - dawna cerkiew greckokatolicka w Szpikołosach, obecnie kościół rzymsko-katolicki.


Fot. 1 - Dziekanów. W 1816 r. Stanisław Staszic  założył tu Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie, pierwszą organizację rolniczą w Europie.
Fot. 2 - we wsi Masłomęcz jest replika Chaty Gockiej. Uruchomiono też Szlak Gocki łączący Masłomęcz z Kryłowem.
Fot. 3 - Królewski Kąt. W tym bagnistym obniżeniu oddziały Chrobrego przeprawiały się przez Bug w 1018 r., w czasie słynnej wyprawy na Kijów.


Fot. 1 - pałac w Czumowie. Położony na wysokiej skarpie nad Bugiem. Wybudowany w II poł. XIX w. przez włoskich architektów dla rodziny Pohoreckich.
Fot. 2 - Bug w Gródku, przy ujści drugiej rzeki tego regionu - Huczwy.
Fot. 3 - Ślipcze. Bug przechodzi tu w odcinek przełomowy, przebijając się przez lessowe wzniesienia.

 

« Powrót