wtorek, 01 grudnia 2020 r. Dzisiaj imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Janowiec

Janowiec (zobacz na mapie). Bardzo ciekawa miejscowość z bogatą historią. Na zdjęciu obok - renesansowy kościół z poł. XVI w.

 

 


Fot. 1 i 2 - zamek w Janowcu. Góruje nad całą okolicą. Wybudowany w I poł. XVI w. przez Piotra Firleja. Z zamku rozciąga się jeden z piękniejszych widoków w Polsce, na tzw. małopolski przełom Wisły.
 Drugim cennym zabytkiem jest renesansowy kościół (fot. 2), który pochodzi z tega samego okresu co zamek.


Fundatorem wystawionego w XVI wieku kościoła był kasztelan wiślicki i dziedzic Janowca - Piotr Firlej. Na sklepieniu możemy zobaczyć stiukową siatkę sztukatorską, typową dla stylu renesansu lubelskiego. Ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia. W prezbiterium znajduje się piętrowy nagrobek Andrzeja i Barbary Firlejów, dłuta nadwornego architekta Zygmunta Augusta, Anny Jagiellonki i Stefana Batorego - Santi Gucciego Fiorentino.


Fot. 1 - obok zamku stoi piękny dwór z II poł. XVIII w. Powstał we wsi Moniaki. Przeniesiono go tu w latach 80 -tych XX w. i tym samym uratowano od komletniego zniszczenia.
Fot. 2 i 3 - w Janowcu można jescze spotkać widoki i klimaty, dostępnie jedynie w małych miasteczkach tej części Polski.

Więcej o Janowcu i okolicach tutaj

« Powrót