sobota, 22 lutego 2020 r. Dzisiaj imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Janowiec nad Wisłą

Janowiec (zobacz na mapie). Na zdjęciu obok - widok na historyczne miasteczko ze wzgórza zamkowego. Bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym miejscowość, położona nieco "w cieniu" słynnego Kazimierza.

 

 

Nad Janowcem i okolicą góruje potężny zamek. A właściwie jego ruiny. Zamek powstał w latach 1508 - 1526 i miał wtedy konkurować z Wawelem. Wybudował go Piotr Firlej. Dzisiaj jest dużą atrakcją turystyczną, rozciąga się stąd piękny widok na Wisłę, a na dziedzińcu jest restauracja.


Drugi cenny zabytek Janowca to kościół p. w. Św. Stanisława Biskupa.  Zbudowany w połowie XVI wieku z fundacji Piotra Firleja, ówczesnego właściciela Janowca. Na sklepieniu jest stiukowa siatka szkutatorska, typowa dla stylu renesansu lubelskiego. Najcenniejszym zabytkie wnętrz kościoła jest nagrobek Firlejów. Jest to dzieło florenckiego rzeźbiarza Santi Gucciego. Podobne nagrobki są na Wawelu.Obok zamnku stoi piękny dworek z 1760 r. W dworku jest stała ekspozycja wnętrz domu ziemiańskiego. Obok dworku powstał zespół budynków dworskich, przeniesionych tu z terenu Lubelszczyzny.


Janowiec jest położony nad Wisłą i to zwiększa jego atrakcyjność turystyczną. Tutaj od wieków była przeprawa przez "królową polskich rzek". Dzisiaj przeprawa odbywa się wygodnym promem "Janowiec". Niedawno powstała tu przystań i do Janowca można dotrzeć także kajakiem lub żaglówką. Wielką atrakcją są też  fantastyczne widoki na Wisłę.Sam Janowiec ma niezwykły klimat "polskiej prowincji". Niewielki ale malowniczy rynek i atrakcje dla turystów.

Więcej o Janowcu i okolicach tutaj 

« Powrót