sobota, 22 lutego 2020 r. Dzisiaj imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Końskowola

Końskowola (zobacz na mapie). Miejscowość przy trasie Lublin - Radom ze wspaniałą historią. Założycielem Końskowoli  był Dziersław z Konina. Przed bitwą pod Grunwaldem jako drugi rycerz przyniósł królowi Jagielle wiadomość o zbliżających się wojskach krzyżackich.

Fot. 1 - dawny ratusz i rynek w Końskowoli, wskazujący na miejske tradycje.
Fot. 2 - fara  w Końskowoli. Kształt tej świątyni powstał w 1621 r. Kościół ufundowany został w połowie XVI w. przez Andrzeja Tęczyńskiego, wojewodę lubelskiego i kasztelana krakowskiego.
Fot. 3 -
W krypcie fary znajduje się sarkofag opatrzony rzeźbą personifikującą Vanitas - Marność Życia. To wyjatkowy nagrobek, jedyny taki w Polsce. Rzeźba jest wykonana z wyjątkową precyzją.


Kościół św. Anny. Wybudowany w stylu architektonicznym nazywanym "renesansem lubelskim", został konsekrowany w 1613 r. Podstawowym akcentem wnętrza jest manierystyczny ołtarz główny z 1618 roku (fot. 2). Dwór Tęczyńskich (fot. 3), powstał w poł. XVI w. Budowla wyraźnie o charakterze obronnym. Dziś znajduje się w nim plebania.


Fot. 1 i 2 - uroki Końskowoli. Fot. 3 - okolice Końskowoli leżą w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i to określa charakter tych pejzaży.

« Powrót