wtorek, 01 grudnia 2020 r. Dzisiaj imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Kozłówka

Pałac w Kozłówce, usytuowany 35 km na północny zachód od Lublina. Jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.

 

 


W 1735 r. Michał Bieliński poślubił Teklę Pepłowską, która wniosła mu w posagu dobra kozłowieckie. Wkrótce małżonkowie rozpoczęli budowę rezydencji i w 1742 r. istniał już tutaj pałac. Za jego twórcę uchodzi włoski architekt Józef Fontana. W 1799 r. Bielińscy sprzedają dobra kozłowieckie Aleksandrowi Zamoyskiemu i zaczyna się nowa era dla pałacu w Kozłówce. Gruntowna przebudowa miała miejsce w latach 1898 – 1911. Dobudowano do pałacu dwie wieże, portyk kolumnowy od frontu i tarasy w elewacjach bocznych.

Zamoyscy – to jeden z najznamienitszych rodów polskiej arystokracji (fot. 3 -  herb Jelita rodu Zamoyskich nad bramą wjazdową do pałacu). Twórca potęgi rodu Jan Zamoyski, był kanclerzem i hetmanem wielkim koronnym, wybitnym mężem stanu, uczonym – prawdziwym człowiekiem renesansu. Założył Zamość, Akademię Zamojską (trzeci polski uniwersytet) i Ordynację Zamojską. Okres największej świetności zaczyna się w 1870 r., kiedy to dobra kozłowieckie otrzymuje Konstanty Zamoyski, uposażony w ten sposób przez ojca w momencie ślubu z Anielą Potocką. Konstanty Zamoyski dzieciństwo i młodość spędził we Francji i nasiąkł kulturą francuską. 

Fot. 1 - klatka schodowa. Zdobiona bogato sztukateriami i wyłożona marmurami. Na ścianach obrazy oprawione w złocone ramy. Przeważają wśród nich portrety rodzinne Zamoyskich malowane w latach 90 - tych XIX w. przez Józefa Buchbindera na wzór dawnych obrazów i grafik.
Fot. 2 - fragment sypialni hrabiego Konstantego Zamoyskiego.
Fot. 3 - sypialnia ordynatowej. Do 1930 roku pełniła funkcję sypialni kolejnych pań na Kozłówce, później zamieszkali ją Jadwiga i Aleksander Zamoyscy. Pośrodku francuski stół z lat 70 -tych XIX w. wykładany porcelanowymi płytkami.

 Fot. 1 - rzeźba w sypialni hrabiego Konstantego Zamoyskiego.
Fot. 2 -  zegar francuski (J. Ardavani, Paryż) z miniaturą Zofii Zamoyskiej w sypialni hrabiny.
Fot. 3 - salon południowy z pękną rzeźbą otoczoną lustrami.


 

Fot. 1 i 2 - reprezentacyjny „salon czerwony”. Największy w kozłowieckim pałacu, z zachowanym autentycznym wyposażeniem. W tym salonie historia Polski splata się z historią rodu Zamoyskich. Fot. 3 - sypialnia hrabiny. Na ścianie imponujący „Portret Stanisława i Zofii Zamoyskich z dziećmi” Sebastiana Norblina. Zofia z Czartoryskich Zamoyska zwana jest czasami „matką rodu”.Kozłówka, jak żadne inne muzeum w Polsce przedstawia codzienność żyjących tu niegdyś ludzi.
Fot. 1 - salon biały. Tutaj zbierali się goście przed obiadem. Stół jest w stylu neoregencyjnym, z marmurowym blatem.
Fot. 2 - jadalnia i stół z reprezentacyjnym serwisem.
Fot. 3 - biblioteka pałacowa. Liczy ona 7300 woluminów, w tym 620 starodruków. Zbiory pałacowego archiwum zawierają ponad 5000 listów i dokumentów.

W pałacowym parku grób żołnierzy napoleońskich, wycofujących się spod Moskwy (fot. 1 i 2). Francja zawsze była w Kozłówce dobrze widziana, choć w różnych postaciach. Fot. 3 - na murze kaplicy pałacowej popiersie księdza Stefana Wyszyńskiego, późniejszego Prymasa Tysiąclecia.  W czasie okupacji ukrywał się w kozłowieckim pałacu przed aresztowaniem.

 

 

 

« Powrót