sobota, 23 stycznia 2021 r. Dzisiaj imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Serniki i okolice

Archiwalne zdjęcia z terenu Gminy Serniki (zobacz na mapie) koło Lublina.

Na zdjęciu obok - tak wyglądała wyprawa do lasu koło Sernik na grzyby w okresie międzywojennym.

 

 

Fot. 1 - nieistniejący już dwór w Sernikach. Fot. 2 - Ludwik Grabowski, właściciel dworu w Sernikach z klaczą ze swojej stajni na wyścigach w Petersburgu. Fot. 3 - dom Franciszka Przeździeckiego, właściciela gorzelni w Sernikach.


Fot. 1 i 2 - rodzina Arciszewskich, właścicieli dworu w Brzostówce. Fot. 3 -
Legioniści, żołnierze Piłsudskiego, którzy pochodzą z okolic Sernik.Fot. 3 - legionista Piłsudskiego Jan Onyszko (wśród siedziących w środku). Fot. 2 - przed sklepem Spółdzielcczego Stowarzyszenia Społem, które działało w okresie międzywojennym w Woli Sernickiej. Fot. 3 - panny i kawalerowie w okresie przedwojennym w Woli Sernickiej.


Fot. 1 - nowoczesna szkoła, furmanka tzw. żeleźniak i chata kryta strzechą - świetny obrazek pokazujący Wolę Sernicką w okresie II Rzeczpospolitej. Fot. 2 i 3 - młodzież przedwojennej Woli Sernickiej.Fot. 1, 2 i 3 - "dziatwa szkolna" 7 -mio Klasowej Szkoły Powszechnej w Woli Sernickiej (tak się wtedy nazywała szkoła) w latach 30 -tych XX wieku.Fot. 1 - grono pedagogiczne przed drzwiami Szkoły Powszechnej w Woli Sernickiej. Fot. 2 - akcja sadzenia drzewek wśód uczniów w Woli Sernickiej w okrecie przedwojennym. Fot. 3 - wymarsz uczniów na nabożeństwo na zakończenie roku szkolnego w Woli Sernickiej przed wojną.


Fot. 1 - wczesne lata powojenne i uczniowie w Nowej Woli. Wtedy kilka klas szkolnych mieściło się w prywatnym domu. Fot. 2 - czasy okupacji niemieckiej. Pod koniec 1939 r. do Sernik przybył zarządca niemiecki Heiz Spielmann (w pierwszym rzędzie w środku) i zamieszkał we dworze. Przybył z całą rodziną. Fot. 3 - woźnica Franciszek Serwin z matką żony Spielmanna Gertrudą Schulz.


Fot. 1 - relikt wojny, wrak niemieckiego czołgu w Sernikach. Fot. 2 - nowa władza przed budynkiem Gromadzkiej Rady Narodowej w Sernikach. Fot. 3 - transport panny młodej do ślubu w Czerniejowie w latach 50 - tych XX wieku.
« Powrót