wtorek, 01 grudnia 2020 r. Dzisiaj imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Zamość

Rynek w Zamościu. Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Wybitne osiągnięcie późnorenesansowej architektury i myśli urbanistycznej.

 

 

Ratusz w Zamościu, główny budynek na zamojskim Starym Mieście. Posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody. Jego budowę rozpoczęto w roku 1591, a większych zmian dokonano podczas przebudowy w połowie XVII wieku. W II poł. XVIII wieku wybudowano dzisiejsze wachlarzowe schody. Budowla ma styl manierystyczno-barokowy.


Przy wejściu do ratusza, do którego prowadzą wachlarzowe schody, znajduje się tarcza z herbem miasta – św. Tomasz Apostoł z tarczą, na której widać trzy włócznie
Na wieży ratusza codziennie (w sezonie) o godzinie 12.00 jest odgrywany zamojski hejnał, ale tylko w trzy strony świata – poza zachodnią, ponieważ wg legendy założyciel miasta, hetman Jan Zamoyski, zakazał grać trębaczowi w kierunku Krakowa, czyli ówczesnej siedziby króla Zygmunta III Wazy, którego planów hetman nie popierał.We wszystkich pierzejach rynku znajduje się 8 kamienic (poza północną z ratuszem), spośród których większość posiada różne nazwy, związane z ich dawnymi właścicielami i obiektami, jakie mieściły. Niektóre z tych kamienic mają konkretne nazwy. Ormiańska 24 (niebieska) - kamienica Pod Małżeństwem lub Szafirowa. Wybudowana przed połową XVII wieku, znajdowała się w posiadaniu wielu różnych właścicieli. Od sąsiednich wyróżnia się dwoma pasami fryzu o orientalnym charakterze (dolny prostszy z liniami i górny o bogatszym wyglądzie roślinnym). Między oknami drugiego piętra znajdują się dodatkowo niewielkie płaskorzeźby dwóch postaci - mężczyzny i kobiety (stąd nazwa).
Ormiańska 26 (czerwona) - kamienica Pod Aniołem , Pod Lwami  lub Bartoszewiczów . Wzniesiona w latach 1632-34 przez jej pierwszego właściciela Gabriela Bartoszewicza. Jest bogato ozdobiona różnymi płaskorzeźbami, są to m.in. dwa lwy oraz smok ze skrzydłami między oknami drugiego piętra, a pod nim Archanioł Gabriel w niszy. Posiada też liczne orientalne fryzy roślinne – ciągły, szerszy pas nad arkadami i węższy górny nad oknami - oraz osobne nad oknami pierwszego piętra; w każdym znajdują się głowy aniołów (różnej wielkości).
Kamienice ormiańskie są również bogate w oryginalne płaskorzeźby (fot. 3).


Zamość został założony w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowany przez włoskiego architekta Bernardo Mornado i stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej.
Rynek w Zamościu - jeden z największych i najbardziej niesamowitych XVI-wiecznych placów w Europie. Jak przystało na miasto idealne, Rynek ma wymiary 100 x 100 m, przy każdej pierzei, z której odchodzi jedna ulica.Zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Zamojski rynek jest zamknięty dla samochodów. Odwiedza go tysiące turystów z całego świata.


Dodatkową atrakcją zamojskiego rynku są podcienia. Tuż obok rynku jest również pomnik hetmana Jana Zamoyskiego, założyciela miasta.

 

« Powrót