piątek, 21 lutego 2020 r. Dzisiaj imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata

Polska prowincja

Wybrane miejsca

Wiecej »

Klimaty prowincji


Galeria polskiej prowincji


 

Stary Nałęczów.

Zafascynowani polską prownicją

 

      Malarstwo o polskiej prowincji. Na zdjęciu obok:
        Maksymilian Gierymski "Wiosna w miasteczku".

więcej >>

Kock i Firlej

Pałac z XVIII w. Księżnej Anny Jabłonowckiej w Kocku. Kock razem z Firlejem i malowniczym jeziorem (zobacz na mapie) stanowią bardzo atrakcyjny teren turystyczny.

 

 

Najciekawszym zabytkiem Kocka jest pałac Księżnej Anny Jabłonowskiej. W latach siedemdziesiątych XVIII w. Szymon Bogumił Zug dokonał przebudowy pałacu w stylu klasycystycznym. Fasada została ozdobiona portykiem jońskim, zaś elewacja ogrodowa parterowym portykiem toskańskim, dźwigający taras obrzeżony balustradą. Z tarasu pałacu rozciąga się piękny widok na park i stawy. Obecnie pałac jest siedzibą Państwowego Domu Opieki Społecznej i Domu Kultury im. ks. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.


Przełomowe znaczenie dla rozwoju miasta miała najwybitniejsza jego obywatelka Anna Paulina z Sapiehów Jabłonowska. W okresie swych rządów wybudowała klasycystyczny kościół, ratusz, pałac. Wytyczyła na nowo rynek w miasteczku, układ ulic (fot. 1 - widok na przypałacowe stawy i Kock).
Fot. 2 i 3 - kościół parafialny w Kocku.
Kościół  zwrócony jest klasycystycznym portykiem ku rynkowi. Budowę kościoła zakończono w 1782 roku. Autorem projektu był Szymon Bogumił Zug.


Fot. 1 i 2 - rynek w Kocku. Zanikające małomiasteczkowe klimaty.
Fot. 3 - niedaleko rynku słynna "Rabinówka".
Budynek „Rabinówki” nie jest może „perłą architektury”, ale jest chyba najczęściej zwiedzaną budowlą w Kocku. Przybywają ludzie z całego świata by zobaczyć siedzibę rabina Mendla Morgensterna – twórcy tzw. chasydyzmu kockiego. Mistrz rabin  Morgenstern był wybitnym talmudystą, uprawiał studia religijno – filozoficzne i głosił „radosną służbę Bożą”. Do Kocka ściągały wówczas liczne pielgrzymki żydowskie by ujrzeć lub poradzić się słynnego z mądrości cadyka kockiego.Z wielowiekowej obecności Żydów w Kocku pozostał tylko cmentarz, położony za miastem
(fot. 1).
 Z Kockiem związana jest tez postać Berka Joselewicza polskiego Żyda-patrioty. Zanim zginął w Kocku(1809), miał za sobą służbę w Legionach Dąbrowskiego i zwycięską ofensywę w Armii Księstwa Warszawskiego. Za miastem w kierunku zachodnim jest grób Berka Joselewicza
(fot. 2).
 2-5 X odbyła się słynna bitwa pod Kockiem. Działania wojenne w Kocku i okolicach to ostatnie walki regularnego żołnierza polskiego w wojnie obronnej Polski 1939 roku. W Kocku stoi pomnik gen. Franciszka Kleeberga, dowódcy Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" (fot. 3).


Obszar gminy Kock jest przez ekologów wysoko oceniany pod względem florystycznym i geobotanicznym. Są tu tereny o największym zróżnicowaniu siedliskowym, przeto o największych w gminie walorach przyrodniczych. Fot. 1, 2 i 3 - niezwykle malowniczy obszar chronionego krajobrazu „Pradolina Wieprza”, który leży na pograniczu Gminy Kock i Gminy Firlej.


« Powrót